Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Ukrajinský prezident Zelenskyj navštívil Bachmut, ocenil hrdinství bojujících vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navštívil vojáky na přední linii poblíž ukrajinského Bachmutu, který Ukrajina už měsíce brání proti intenzivním ruským útokům. Zelenskyj o tom informoval v příspěvku na sociálních sítích, v němž zároveň ocenil hrdinství ukrajinských bojovníků. Návštěva Zelenského na přední linii následuje několik dní poté, co se ruský prezident Vladimir Putin vydal o víkendu do Mariupolu, který loni na jaře po měsících bojů ovládla ruská armáda.
 
„Jsem poctěn, že tu dnes mohu být, abych vyznamenal naše hrdiny. Abych jim potřásl rukou a poděkoval jim, že brání suverenitu naší země. Sláva všem, kdo bojují za Ukrajinu!“ uvedl Zelenskyj. O Bachmut svádí Ukrajina s ruským agresorem boj dlouhodobě. Obránci posílili u města své jednotky. O možné protiofenzivě Ukrajiny psal do Moskvy také majitel Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin.
 
Zelenskyj zároveň odsoudil dnešní útok v Záporoží. Anatolij Kurtjev ze záporožské radnice informoval, že útok si vyžádal život jednoho člověka. Dalších 25 lidí je podle něj v nemocnici, z toho tři ve vážném stavu. „Rezidenční oblast, kde žijí obyčejní lidé s dětmi, je pod palbou. Nesmí se to stát prostě dalším dnem na Ukrajině nebo kdekoli jinde na světě. Svět potřebuje větší jednotu a odhodlání porazit ruský teror rychleji a ochránit životy,“ zdůraznil prezident.
 
V okolí Kyjeva po útocích dronů dnes zemřeli 3 lidé a nejméně 7 jich bylo zraněno. Na místě nyní zasahuje policie a pohotovostní služby. „V důsledku nočního útoku dronů v oblasti Kyjeva došlo k poškození civilního objektu. Zatím jsou známi tři mrtví a sedm zraněných. Informace se stále ověřují,“ stojí v prohlášení Kyjevské regionální vojenské správy.