Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pavel chce zákonem upravit podobu přechodného období nově zvoleného prezidenta

Prezident Petr Pavel chce navrhnout legislativní změnu, která dá jasnou podobu přechodnému období od zvolení prezidenta po inauguraci. Řekl to v novém pořadu Podhradí, který se bude podle Pavla natáčet pravidelně. Hlava státu chce se svým týmem zhodnotit přechodné období mezi lednovým zvolením a březnovou inaugurací a pokusit se navrhnout legislativní změnu, která dá proceduře jasný tvar, termíny a zodpovědnost. 
 
„V okamžiku, kdy jsou oznámeny výsledky voleb, tak jste sice zvoleným prezidentem, ale nemáte kancelář, rozpočet na činnost a případně na část týmu, nemáte žádnou pravomoc, což je na druhou stranu v pořádku,“ uvedl Pavel.
 
Jeho tým se podle něj pohyboval na hraně pravidel. Zmínil například přípravu první zahraniční cesty v úřadu na Slovensko. Zčásti ji připravoval Pavlův volební tým, který ale ještě není součástí týmu hradního, protože tam mají někteří lidé například smlouvy do konce března.
 
Podle Pavla by bylo vhodné v přechodném období nastavit možnost, aby zvolený prezident mohl mít v týmu zhruba desítku lidí, na které už by dostal finanční prostředky z rozpočtu. V Kanceláři prezidenta republiky jsou některá místa, jež prezident obsazuje podle vlastních preferencí, a dále místa, která jsou obsazena na základě stávajících pracovních smluv a podmínek.