Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Petr Pavel nafotil oficiální prezidentský portrét. Představí ho začátkem dubna

Prezident Petr Pavel s první dámou Evou Pavlovou nafotili v pátek na Pražském hradě sérii portrétů. Z nich se vybere jeden oficiální, který bude předlohou pro poštovní známky a bude určen i pro vyvěšení v učebnách škol. Pavel původně na známkách být nechtěl, na naléhání nejen filatelistů ale svůj postoj nakonec přehodnotil. Oficiální portrét představí prezidentův tým na začátku dubna.

„Prezidentské focení proběhlo v pátek na Pražském hradě. Fotil se pan prezident i první dáma,“ uvedla prezidentova mluvčí Markéta Řeháková. V minulosti fotografie zajišťovala agentura ČTK. Prezidentský tým se tentokrát rozhodl využít fotografy Janu Javůrkovou a Jiřího Turka, kteří se podíleli i na Pavlově prezidentské kampani.

„Očekáváme, že to bude něco důstojného a hezkého. Že bude viset ve školách, kde sedí učitel a za ním je důstojný portrét prezidenta,“ očekává bývalý ředitel protokolu Kanceláře prezidenta republiky Miroslav Sklenář. Podle kanceláře prezidenta by měl být Pavlův portrét důstojný a odlišný od oficiální fotografie jeho předchůdce Miloše Zemana, který na ní má složené ruce pod hlavou.

Ze zákona se každý městský úřad, obecní úřad nebo škola může sám rozhodnout, zda na zdi pověsí podobiznu prezidenta. Obce a města mají jedinou povinnost – na úřadě musí být vyvěšený státní znak, který se v žádném případě nesmí sundávat.