Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Návštěvu Tchaj-wanu prezident Pavel neplánuje, nechce ohrozit obchodní vztahy s Čínou

V době, kdy na Tchaj-wanu probíhá státní návštěva předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové a jejího početného doprovodu, prezident Petr Pavel prohlásil, že on sám návštěvu této ostrovní republiky neplánuje. Znamenalo by to podle něj zbytečné ohrožení obchodních vztahů s Čínou a zájmů českých firem. Partnerství s Tchaj-wanem chce ale nadále posilovat a nevyloučil ani setkání s tamní prezidentkou Cchaj Jing-wen.

“Jedna věc je, když na Tchaj-wan jedou zástupci Parlamentu. Tak jak tam před časem byl předseda Senátu a nyní tam je předsedkyně Poslanecké sněmovny. Tato úroveň je Čínou vnímána jinak než státní návštěvy na nejvyšší úrovni,” uvedl prezident na besedě s gymnazisty s tím, že i proto tam nejvyšší představitelé většiny zemí často nejezdí. “Cesta prezidenta by jistě vyvolala větší negativní reakci. Nebylo by rozumné vystavovat riziku obchodní vztahy a ohrozit tak české firmy,” dodal Pavel.

Prezident ale zároveň uvedl, že by se mohl s tchaj-wanskou prezidentkou setkat minimálně na neformální úrovni. „Například při příležitosti některé mezinárodní akce s nejvyššími státníky. Na okraji akce, kde se sejde více hlav států,“ uvedl Pavel.

Pavel zároveň konstatoval, že podpora Tchaj-wanu může časem vést k embargu Číny na české zboží, jako se to před časem stalo Litvě. „Takové riziko hrozí. Všichni naši politici se ale drží politiky jedné Číny. Nikdo z nich nezpochybňuje územní celistvost Číny. Vnímáme ji i tak, jak byla nastavena původně, ale Čína ji už tak dnes vnímat nechce. A to, že je jedna Čína, ale dva systémy. Musíme se chovat suverénně. Tedy nezpochybňujeme jejich politiku, ale zároveň si vyhrazujeme právo mít vztahy s kým chceme,“ řekl Pavel.