Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Britský král Karel III. vyrazil na první zahraniční cestu. Čeká ho třídenní návštěva Německa

Britský král Karel III. s manželkou Camillou dnes odpoledne příletem na berlínské Letiště Willyho Brandta zahájili třídenní návštěvu Německa. Tato země je první, do které Karel III. v roli panovníka Spojeného království odcestoval. Do Německa původně král zamýšlel odletět z Francie, tato část cesty ale byla kvůli rozsáhlým protestům Francouzů proti důchodové reformě odložena. 

Krále s manželkou po příletu přivítali britská velvyslankyně v Německu Jill Gallardová a německý velvyslanec v Británii Miguel Berger. Z letiště Karel III. odjel do centra Berlína, kde ho u Braniborské brány čeká přivítání s vojenskými poctami. U Braniborské brány se král sejde s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem, se kterým později odpoledne bude jednat na berlínském zámku Bellevue, sídle hlav německého státu.

Zítra se pak král Karel III. setká s berlínskou primátorkou Franziskou Giffeyovou a s kancléřem Olafem Scholzem a poté s předsedkyní Spolkového sněmu Bärbel Basovou. V poledne pak vystoupí s projevem před poslanci Spolkového sněmu. Odpoledne navštíví Braniborsko, kde se setká s vojáky britsko-německého ženijního praporu a s představiteli ekovesnice Brodowin.

Návštěvu Karel III. ukončí v pátek, kdy odjede vlakem do Hamburku. V plánu tam má mimo jiné návštěvu památníku věnovaného odjezdu židovských dětí z nacistického Německa do Británie. Zahraniční cesta probíhá ještě před Karlovou korunovací, která se bude konat 6. května.