Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se sejde se třemi kandidáty na ústavní soudce, jména zveřejní po schůzkách

Prezident Petr Pavel oznámil, že se 3 .dubna sejde s prvními třemi adepty na ústavní soudce, jejich jména ale zveřejní až po schůzkách. Na ústavní funkce hodlá navrhnout jen takové kandidáty, o jejichž kvalitách nebude mít pochyby, řekl dnes v Senátu. Prezidentovy nominanty totiž musí schválit senátoři. Letos končí mandát celkem sedmi ústavním soudcům, třem z nich už začátkem května.
 
Tři kandidáti podle Pavla už prodělali odbornou prověrku v rámci prezidentského konzultačního týmu pro výběr ústavních soudců a sejde se s nimi v pondělí. Podle informací České justice jde o soudce Josefa Baxu a Danielu Zemanovou. Třetí kandidát zatím není jasný. „Vzápětí pak je možné o těch jménech už hovořit,“ uvedl prezident s tím, že s nimi chce seznámit předsedy Senátu a výborů, kteří nominace budou posuzovat. Pokud by se k adeptům objevily vážné výhrady, chtěl by se pokusit najít nějaký kompromis.
 
Pokud by se k adeptům objevily vážné výhrady, chtěl by se prezident pokusit najít nějaký kompromis. „Vždycky je lepší se věcně domlouvat, než věci posouvat do nějakého konfliktu. Takže pokud by ke kterémukoli z navržených jmen byly nějaké zásadní výhrady, tak jsem připraven nejenom já, ale i s konzultačním týmem se nad těmi výhradami zamyslet a pokusíme se dojít k nějakému kompromisnímu stanovisku,“ řekl Pavel.
 
Vystrčil k tomu uvedl, že pokud by Senát dostal informaci o kandidátech v první třetině dubna, teoreticky by ještě mohl zvládnout jejich včasné schválení. Ústavní soudce jmenuje prezident se souhlasem Senátu na deset let, přičemž opakování mandátu ústava nezakazuje. 
 
K 3. květnu skončí mandát trojici Milada Tomková, Jaroslav Fenyk a Jan Filip. Následně končí 4. června Vladimír Sládeček, 6. srpna předseda soudu Pavel Rychetský, o den později Ludvík David a 26. listopadu Radovan Suchánek. Výběr dalších nominantů na tato místa bude vycházet podle Pavla z návrhů 24 oslovených právnických institucí.