Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel má první dvě jména na ústavní soud. Zvažuji nominaci Baxy a Zemanové

Prezident Petr Pavel na pravidelné pondělní tiskové konferenci odhalil jména možných kandidátů na nové ústavní soudce. Pavlův poradní tým mu doporučil poslat Senátu ke schválení nominaci bývalého předsedy Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxy a někdejší předsedkyně Soudcovské unie Daniely Zemanové. Prezident by se s oběma kandidáty měl sejít během dneška. Jméno třetího kandidáta, kterým musí Pavel v blízké době Ústavní soud doplnit, ještě nezaznělo.

„S těmito dvěma budu dnes mluvit, ale nejsou to stále ještě kandidáti, jsou to lidé, kteří zatím byli doporučeni konzultačním týmem. Po té dnešní schůzce se mnou se rozhodneme, jestli zároveň budou kandidáti a jestli jejich jména pošleme do Senátu,“ řekl Pavel ke schůzkám. Zemanová aktuálně působí jako soudkyně u pražského městského soudu, Baxa je řadovým soudcem Nejvyššího správního soudu.

„Pan prezident mne pozval k rozhovoru. Předpokládám, že tématem bude možnost kandidovat do funkce ústavního soudce. Kdyby mi to pan prezident nabídl, tak bych to samozřejmě považoval za čest a podrobil bych se nominační proceduře,“ uvedl Baxa, který je podle odborníků vážným kandidátem na nového předsedu Ústavního soudu.

Zemanová k plánované schůzce nic bližšího neuvedla. „Respektuji žádost kanceláře prezidenta o mediální zdrženlivost. Předpokládám, že se po setkání vyjádří on sám,“ uvedla. Prezident dodal, že o schůzce se Zemanovou a Baxou informoval předsedu senátu Miloše Vystrčila (ODS). „Aby v duchu transparentnosti věděl, co se v tom procesu děje,“ vysvětlil.

Ústavní soudce jmenuje prezident se souhlasem Senátu na deset let. Pavel aktuálně hledá nástupce Milady Tomkové, Jaroslava Fenyka a Jana Filipa, kterým skončí mandát začátkem května. Funkční období brzy vyprší i dalším ústavním soudcům – konkrétně 4. června Vladimíru Sládečkovi, 6. srpna předsedovi soudu Pavlu Rychetskému, o den později Ludvíku Davidovi a 26. listopadu Radovanu Suchánkovi.