Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kandidaturu na prezidenta USA oznámil bývalý guvernér Arkansasu Asa Hutchinson

Ve Spojených státech se pozvolna začíná hovořit o nadcházejících prezidentských volbách, které budou probíhat v listopadu 2024. Uchazeči o prezidentské křeslo v Bílém domě musejí nejdříve zvítězit ve vnitrostranických primárních volbách, v nichž se utkají s kandidáty své vlastní strany. Američtí občané pak budou vybírat mezi vítězným kandidátem Republikánské a Demokratické strany, případně dalšími kandidáty menších stran.

Kandidaturu dnes oznámil bývalý republikánský guvernér státu Arkansas Asa Hutchinson. Jeho potvrzenými protivníky v republikánských primárkách jsou zatím exprezident Donald Trump, bývalá velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová a podnikatel Vivek Ramaswamy.

„Budu kandidovat. A důvodem je to, že při své šestiměsíční cestě po Spojených státech jsem slyšel lidi mluvit o vedení naší země. A jsem přesvědčený, že lidé chtějí lídry, kteří promlouvají k těm nejlepším kvalitám naší země, ne jen k našim nejhorším instinktům,“ oznámil 72letý Hutchinson. „Věřím, že já můžu být pro americké občany takovým lídrem,“ dodal.

Kandidaturu bývalého prezidenta Trumpa – nyní trestně stíhaného – označil Hutchinson za „nejhorší scénář“ pro Republikánskou stranu, který prospěje jen současnému demokratickému prezidentu Joeovi Bidenovi. Podle listu The Washington Post bývalý guvernér Arkansasu svou kritiku exprezidenta Trumpa v posledních letech zintenzivnil. Podle webu Politico Hutchinson uvedl, že by Trump podle něj měl odstoupit z prezidentského klání kvůli obvinění v souvislosti s penězi pro pornoherečku Stormy Daniels před volbami v roce 2016.

Hutchinson je vystudovaný právník. Když mu bylo 31 letech, jmenoval ho tehdejší prezident Ronald Reagan v roce 1982 okresním státním zástupcem pro soudní okres Západní Arkansas. Hutchinson byl tehdy nejmladším okresním státním zástupcem ve Spojených státech. Právu se aktivně věnoval více než 20 let.