Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministryně obrany představila Pavlovi další pomoc Ukrajině. Česko pošle 700 milionů

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) představila prezidentu Petru Pavlovi plán další vojenské pomoci Ukrajině. Česko by mělo na Ukrajinu poslat vojenský materiál v hodnotě 600 – 700 milionů korun. Jde o tzv. nepotřebný majetek z armádních skladů. Černochová se s prezidentem sešla poté, co Pavel v uplynulých dnech prohlásil, že Česko pomohlo Ukrajině, jak mohlo, ale mnoho dalších možností však nemá.
 
„Pomoc, která je z naší strany spolu s náčelníkem generálního štábu (Karlem Řehkou) naplánována, tak je v hodnotě nějakých 600, 700 milionů korun. Není to finanční pomoc, je to vojenský materiál, který je ještě v našich skladech, který je takzvaně nepotřebný a který opravdu armáda může poslat na Ukrajinu, aniž tím ohrozí vlastní obranyschopnost,“ řekla Černochová. Zdůraznila, že s Řehkou vždy úzkostlivě dbá na to, aby materiál, který je posílán na Ukrajinu, mohl být něčím nahrazen.
 
Pavel nedávno v rozhovoru pro německý deník Süddeutsche Zeitung uvedl, že Česká republika pomohla zbrojními dodávkami Ukrajině, jak mohla, ale mnoho dalších možností již nemá. Jisté možnosti vidí ještě v protivzdušné obraně a munici, pro kterou má Česko výrobní kapacity. Podle Černochové se pomoc v této oblasti děje, zmínila vytvoření společného česko-ukrajinského výrobního klastru i dodávky soukromých firem, kterým stát vydává urychlená povolení.
 
Kromě pomoci Ukrajině seznámila ministryně obrany prezidenta Pavla také se jmény vojáků, které navrhuje na jmenování do generálské hodnosti. Seznam podle ní čítá do deseti jmen, Pavel s nimi souhlasí. Ministryně příští týden návrh předloží vládě, zveřejní ho po jeho odsouhlasení. Prezident by měl vojáky na návrh vlády povýšit u příležitosti oslav státního svátku 8. května.