Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Joe Biden oznámil, že plánuje opět kandidovat na prezidenta Spojených států

Americký prezident Joe Biden prohlásil, že se bude příští rok znovu ucházet o prezidentský úřad. S oficiálním oznámením kandidatury ale chce ještě počkat. Toto zatím nejkonkrétnější vyjádření ohledně svých plánů pro nadcházející volby poskytl Biden americké stanici NBC.

Kandidáti na amerického prezidenta musejí před samotnou volbou, která je naplánovaná na začátek listopadu 2024, soupeřit o přízeň spolustraníků v primárních volbách. Demokraté však v průzkumech veřejného mínění dávají najevo, že si nepřejí, aby nyní už 80letý Biden kandidoval znovu.

V primárních volbách Demokratické strany by prezident nyní čelil Robertu Kennedymu, synovci bývalého prezidenta Johna F. Kennedyho, a spisovatelce Marianne Williamsonové. V samotné prezidentské volbě by se pak mohl opět utkat s nyní trestně stíhaným exprezidentem Donaldem Trumpem, který se uchází o nominaci Republikánské strany.

Už nyní je Joe Biden je nejstarším americkým prezidentem v historii. Pokud by volby v příštím roce vyhrál, začal by druhý termín v 82 letech a Bílý dům opouštěl v 86 letech. Do doby, než do Bílého domu nastoupil, byl nejstarším z amerických prezidentů Ronald Reagan. Tento republikán dal sídlu amerických prezidentů sbohem v 77 letech. Donald Trump je jen o necelé čtyři roky mladší než Biden.