Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel poprvé dorazil na vládu na jednání Bezpečnostní rady státu

Pravidelného zasedání Bezpečnostní rady státu ve Strakově akademii se dnes poprvé ve funkci prezidenta zúčastnil Petr Pavel. Rada obvykle jedná o aktuální bezpečnostní situaci v Česku, Evropské unii a NATO. Dá se předpokládat, že na programu bude i otázka války na Ukrajině. Pavel se v dubnu chystá Ukrajinu navštívit, i tato cesta by mohla být tématem zasedání Bezpečnostní rady.

 

Rada se naposledy sešla 15. února, kdy mimo jiné hodnotila loňská cvičení NATO a jednala o těch letošních. Dnešní zasedání je první, na které Pavel mohl dorazit. Dopoledne Pavel jednal na generálním štábu o modernizaci české armády nebo o jejím financování. S vedením armády mluvil také o bezpečnostní situaci a své plánované návštěvě Ukrajiny.

Pavel dorazil do Strakovy akademie kolem 15:50, před hlavním vchodem ho přivítal premiér Petr Fiala (ODS). Na 17:30 je plánována tisková konference, která po jednání BRS je spíše výjimkou.

Bezpečnostní rada státu je stálým pracovním orgánem vlády pro koordinaci problematiky bezpečnosti země. Členy jsou v souladu se zákonem o bezpečnosti ČR premiér a další členové kabinetu podle rozhodnutí vlády. Právo účastnit se jednání má i prezident. Řádné schůze se konají nejméně jednou za čtvrt roku.

Prezident dnes navštívil také generální štáb české armády, kde ho dopoledne přijal náčelník generálního štábu Karel Řehka. Diskutovali o směřování armády, modernizačních projektech a nových vojenských schopnostech. Zabývali se také aktuální situací na Ukrajině a vojenskou pomocí zemi. Hovořili též i o aliančních plánech a revizi plánů české armády.