Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident s manželkou přijali na Hradě romské studenty, Pavel varoval před předsudky

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou přijal dnes na Pražském hradě skupinu romských studentů a studentek. Setkání se uskutečnilo k letošnímu mezinárodnímu dni Romů, který připadá na 8. dubna. Romské středoškoláky a vysokoškoláky doprovázela vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková. Uvedla, že díky vzdělání mohou Romové i další etnické skupiny uspět a může se zlepšit soužití.

Fuková označila přijetí romských studentů a studentek na Hradě a setkání s prezidentem za symbolický moment. Připomněla historii Romů v českých zemích i jejich odsouvání na okraj společnosti. “Můžeme tu sedět. Je to okamžik změny, který prožíváme,” uvedla zmocněnkyně pro romské záležitosti. Podle ní je ke zlepšení vzájemného soužití a postavení menšiny ještě dlouhá cesta.

“Důležité je vzdělávání jako prostředek, aby mohli Romové či jiné etnické skupiny uspět. Vzdělávání dává smysl. Může zlepšit život Romů,” řekla Fuková. Podle ní má smysl talentované romské děti a mladé podporovat. Romové tvoří nejpočetnější menšinu v Česku. Podle odhadů jich v zemi žije kolem 250.000. Zhruba polovina z nich je v takzvaných ghettech. Romské děti pak často končívají ve školách, kde tvoří většinu žáků. Podle expertů to zhoršuje jejich úspěšnost ve vzdělávání a budoucí uplatnění.

“To, co považuji za jedno z největších nebezpečí naší doby – a zdaleka se netýká jenom Romů, jsou předsudky. Vycházejí mnohdy z nedostatku informací, ze stereotypů, z nedostatku vůle navzájem si naslouchat a pochopit argumenty toho druhého… Vy pro mě představujete možnost jak poukázat na dobré příklady nejenom směrem do komunity vaší, ale především do komunity většinové. Jste příkladem toho, že z kruhu předsudků se dá vystoupit,” prohlásil na setkání prezident Pavel.