Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vláda poosmé navrhne povýšení šéfa BIS Koudelky na generála. Pavel zřejmě vyhoví

Vláda příští týden projedná návrh povýšit ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku do generálské hodnosti. Stát by se tak mělo ve středu 19. dubna na dalším jednání Fialova kabinetu. Pavel již dříve avizoval, že na rozdíl od svého předchůdce Miloše Zemana, který byl ke Koudelkovi i celé BIS silně kritický a sedmkrát jej jmenovat odmítl, v případě Koudelkova povýšení nebude stát v cestě.

“Plukovníka Koudelku samozřejmě do generálské hodnosti budu jmenovat při nejbližší možné příležitosti, protože mám za to, že si to svojí prací už dávno zasloužil,” řekl Pavel koncem ledna České televizi.

Kabinet má na programu dva návrhy na jmenování do hodnosti brigádního generála, jeden předkládá premiér Petr Fiala (ODS), druhý ministerstvo spravedlnosti. “Ano, mohu potvrdit, že jedním ze dvou navržených je jméno ředitele BIS, pana Michala Koudelky,” uvedl mluvčí vlády Václav Smolka. Druhým navrženým je pak ředitel valdické věznice Jiří Mach, informoval pak mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Michal Koudelka (*1965) je dlouholetým pracovníkem kontrarozvědky, v tajných službách je od roku 1992. Deset let vedl odbor kontrašpionáže. Ředitelem BIS ho v roce 2016 poprvé jmenovala vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD), vystřídal dlouholetého šéfa BIS Jiřího Langa. Po skončení mandátu byl řízením BIS krátce pouze pověřen, plnohodnotně se postu ujal znovu loni v únoru.

Zeman v minulosti o Koudelkovi prohlásil, že není člověkem na svém místě, a sedmkrát ho odmítl povýšit na generála. Výroční zprávu BIS z prosince 2018, ve které tajná služba varovala před ruskými a čínskými agenty, označil Zeman za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“.