Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Indonéský prezident Widodo vyzval české firmy, aby se podílel na projektu nové metropole

Indonéský prezident Joko Widodo při dnešní schůzce s premiérem Petrem Fialou v Jakartě vyzval české firmy, aby se podílely na projektu nové indonéské metropole Nusantary. Ta má jako administrativní centrum v budoucnu nahradit stávající přelidněné a znečištěné hlavní město Jakartu, které je rovněž ohrožováno záplavami. Podle indonéského prezidenta by se české firmy mohly uplatnit mimo jiné při zajištění veřejné dopravy.
 
“Vyzvali jsme Českou republiku, aby investovala do nové metropole, především pak do dopravy,” prohlásil Widodo na tiskové konferenci po setkání obou státníků v prezidentském paláci Bogor. Fiala řekl, že Česká republika má zájem se do projektu zapojit, přispět může například v oblasti chytrých a zelených technologií.
 
Český premiér uvedl, že Indonésie je pro Českou republiku a Evropskou unii velmi důležitým partnerem. “Já mám zájem o zapojení všech firem. Máme samozřejmě zase témata obrana, průmysl, ale Indonésie je také nesmírně perspektivní trh. Nezapomeňme, že to je jedna z početně nejvýznamnějších zemí. Je to země s obrovským potenciálem,” prohlásil premiér.
 
Setkání s indonéským prezidentem bylo prvním bodem programu Fialovy podnikatelské delegace poté, co se dnes přesunula z Filipín do Indonésie. Českého předsedu vlády zde čekají oficiální návštěvy i podnikatelské schůzky. Návštěvu Asie zahájil Fiala v pondělí. Například v Manile uctil památku tamního národního hrdiny Josého Rizala. Jednal také s filipínským prezidentem Ferdinandem Marcosem mladším.