Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel navrhl na ústavního soudce profesora Univerzity Karlovy Jana Wintra

Prezident Petr Pavel oficiálně navrhl na pozici ústavního soudce profesora ústavního práva na Univerzitě Karlově Jana Wintra. Poté, co se minulý týden s Wintrem setkal, odeslal Pavel Senátu oficiální žádost o souhlas s jeho jmenováním. Na další doplnění Ústavního soudu Pavel už nominoval bývalou šéfku Soudcovské unie Danielu Zemanovou a někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxu.
 
„Podle mého názoru je vhodné rozšířit spektrum nově jmenovaných soudců Ústavního soudu i o zástupce z akademické sféry. Na profesorovi Janu Wintrovi oceňuji jeho expertní zkušenosti a výborné renomé napříč odbornou komunitou. Je známý i ve veřejném prostoru svým vystupováním k tématům ústavního práva ve sdělovacích prostředcích,“ zdůvodnil prezident senátorům svůj výběr kandidáta.
 
Prof. JUDr. PhDr. Jan Wintr, Ph.D. (*1978) vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, Filozofickou fakultu na téže univerzitě a titul PhDr. získal na Ludwig-Maximilians-Universität v Mnichově Působí jako profesor katedry teorie práva a právních učení Právnické fakulty Univerzity Karlovy, externí vyučující Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Je autorem několika knih, ve kterých se věnuje české parlamentní kultuře nebo principům českého ústavního práva.
 
Při výběru kandidátů na ústavní soudce Pavel vychází i z návrhů více než 20 oslovených právnických institucí, které nejdříve posuzuje sedmičlenný konzultační panel v čele s ústavním právníkem Janem Kyselou. Výběr Wintra se odehrál podle předem avizovaných kritérií, která prezident zveřejnil 20. března, připomněla jeho mluvčí Markéta Řeháková.