Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ukrajinský prezident Zelenskyj udělil vyznamenání Vystrčilovi a Pekarové Adamové

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udělil předsedovi českého Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) a předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) státní vyznamenání za mimořádné osobní zásluhy o posílení ukrajinsko-české mezistátní spolupráce a podporu státní suverenity a územní celistvosti Ukrajiny. Šéfové obou parlamentních komor obdrží Řád knížete Jaroslava Moudrého.

Vystrčil jej převezme v neděli v Praze od předsedy ukrajinského parlamentu Ruslana Stefančuka. Termín předání vyznamenání šéfce Sněmovny zatím nebyl zveřejněn. Stefančuk přijede do Prahy na konferenci předsedů parlamentů zemí Evropské unie, která se bude konat počátkem příštího týdne.

Předseda Senátu Vystrčil navštívil Ukrajinu loni v polovině dubna v čele senátní delegace, půldruhého měsíce po zahájení ruské agrese vůči této zemi. Cílem bylo podpořit ukrajinskou stranu a deklarovat, že ČR bere Ukrajinu za suverénní, samostatnou a fungující zemi. Vystrčil tehdy uvedl, že Ukrajina potřebuje další vojenskou a humanitární podporu a také podporu Ukrajincům, kteří byli vyhnáni ze svých domovů.

Předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová pak mimo jiné dovezla na polsko-ukrajinskou hranici neprůstřelné vesty pro Ukrajinky z lidskoprávních organizací, které sbírají důkazy o ruských válečných zločinech. Za 250 000 korun pak vydražila dary pro Sněmovnu od sankcionovaných šéfů obou komor ruského parlamentu a výtěžek posloužil na výrobu neprůstřelných vest.

Řád knížete Jaroslava Moudrého byl založen v roce 1995 a je udílen občanům Ukrajiny i cizím státním příslušníkům za vynikající služby ukrajinskému státu a národu prezidentem Ukrajiny. Zelenskyj udělil řád Vystrčilovi a Pekarové Adamové na základě výnosu z letošního 14. dubna, informoval tisková tajemnice Senátu Lada Faldynová.