Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Matematik Karel Janeček se kvůli prezidentským volbám znovu obrátil na Ústavní soud

Matematik, miliardář a filantrop Karel Janeček se znovu obrátil na Ústavní soud (ÚS) v souvislosti s volbou prezidenta republiky. Byť měl poměrně viditelnou kampaň a nasbíral desítky tisíc podpisů, ministerstvo vnitra jej kvůli nedostatku platných podpisů k volbám nepustilo. Už před hlasováním se neúspěšně domáhal registrace u soudů, včetně ústavního. Podnět k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) podal i po volbách, ale neuspěl.

Právě kvůli poslednímu stručnému usnesení NSS směřuje další ústavní stížnost. Janeček ji podal začátkem dubna a uvedl zde, že podle jeho názoru vnitro chybovalo, když mu kandidaturu neumožnilo. Hrubě to prý ovlivnilo výsledek voleb. Poukazoval také na nerovnost mezi kandidáty s podporou poslanců či senátorů a kandidáty občanskými, kteří potřebují získat nejméně padesát tisíc platných podpisů. Po volbách kvůli tomu Janeček zpochybnil zvolení generála Petra Pavla prezidentem.

Podnikatel a matematik loni vnitru předložil na podporu své kandidatury přes 73 tisíc podpisů. Úřad při kontrole část vyřadil, a Janeček tak spadl pod zákonem stanovenou hranici podpisů vyžadovaných pro takzvané občanské kandidáty. Rozhodnutí napadl u NSS, který sice některé podpisy vrátil do hry, i tak ale Janeček stanovenou hranici těsně nezdolal – na rozdíl od podnikatele Karla Diviše, kterému soud kandidaturu nakonec za podobných okolností umožnil. Janeček před volbami neuspěl ani u ÚS, což jej prý šokovalo.

Janeček po neúspěch u Nejvyššího správního i Ústavního soudu řekl, že se chce obrátit do Štrasburku a věří, že tam uspěje. Výsledek lednových voleb hlavy státu a zvolení Pavla ale prý respektuje, jde mu o spravedlnost a příští volby.