Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Americký prezident Joe Biden bude příští rok ve svých 82 letech znovu kandidovat

Americký prezident Joe Biden dnes oficiálně oznámil, že bude příští rok opět kandidovat na prezidenta Spojených států. Předvolební kampaň zahájil zveřejněním klipu, v němž hovoří o „extremismu“ Republikánské strany pod vedením exprezidenta Donalda Trumpa a o potřebě postavit se za demokracii a základní svobody. Na začátku druhého prezidentského období by mu bylo 82 let.

„Každá generace zažije okamžik, kdy se musí postavit za demokracii. Postavit se za své základní svobody. Věřím, že nyní je to náš okamžik. Proto opět kandiduji na prezidenta Spojených států amerických. Přidejte se k nám. Pojďme dodělat rozdělanou práci,“ uvedl Joe Biden ke své kandidatuře.

„Když jsem před čtyřmi lety kandidoval na prezidenta, řekl jsem, že bojujeme o duši Ameriky a stále to tak je,“ řekl Biden. „Nebyl čas tento cíl uspokojit. Proto se ucházím o znovuzvolení.“ „Pojďme to dokončit. Vím, že to zvládneme.“ řekl.  Biden popsal republikánské platformy jako hrozbu pro americkou svobodu a slíbil, že bude bojovat proti snahám omezit zdravotní péči pro ženy, omezování sociálního zabezpečení a zakazování knih.

Pro mnoho Američanů bude při volebních úvahách hrát roli Bidenův pokročilý věk, už teď je nejstarším prezidentem v historii Spojených států. V případě znovuzvolení by začínal druhý mandát po inauguraci v úvodu roku 2025 v téměř 82 letech. I přes ujištění lékařů a Bidenova okolí, že je prezident fit a zdráv, už ale média a s nimi i veřejnost na sociálních sítích mnohokrát rozebíraly některé jeho slabší okamžiky jako přeřeknutí, záměny slov a jmen nebo nejistou orientaci v prostoru a čase.