Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

První návštěvou v Zemanově kanceláři byl expremiér Babiš, přinesl láhev portského

Prvním hostem v nové prezidentské kanceláři Miloše Zeman se dnes stal expremiér Andrej Babiš. Jako dárek přinesl prezidentovi lahev portského vína. Přesto si vyslechl od Zemana kritiku za některé prvky své prezidentské kampaně, zejména před druhým kolem prezidentské volby. Do kanceláře v Jaselské ulici v Praze bývalý předseda vlády dorazil na Zemanovo pozvání.
 
Kritiku si Babiš vysloužil mimo jiné za billboard s textem „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják.“ Sám později uznal, že nápis nebyl vhodný, odmítl ale, že by dělal negativní kampaň. Marketéra Marka Prchala, který s Babišem spolupracoval deset let následně vyloučilo sdružení reklamních profesionálů Art Directors Club Czech Republic (ADC). Babišovu kampaň považovalo za neetickou.
 
„Pan prezident mě pozval. Já teď řeším tu naši historii od revoluce a jeden z historiků, se kterými jsem mluvil, projevil zájem napsat životopis pana prezidenta, tak se ho zeptám,“ uvedl šéf hnutí ANO. Babiš nedávno uvedl, že chce vydat knihu o historii země. Tématy rozhovoru byly také situace v Evropě a v hnutí ANO, řekl Babiš.
 
O „přátelském setkání“ pak referoval na Twitteru mluvčí někdejšího prezidenta Jiří Ovčáček. Zeman se s Babišem v minulosti pravidelně setkával při pracovních večeřích na zámku v Lánech, kde prezident pobýval a kam za ním Babiš jezdil z pozice předsedy vlády. Zemanovi mandát skončil 8. března, v úřadu prezidenta byl deset let. Nyní kromě jednoho dne týdně v kanceláři pobývá ve svém novém domě v Lánech.