Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Bývalý prezident Zeman bude apelovat na vedení ANO, aby Babiš zůstal v politice

Bývalý prezident Miloš Zeman bude apelovat na vedení hnutí ANO, aby jeho předseda Andrej Babiš zůstal v politice. Skutečných osobností je totiž podle Zemana v politice málo. Babišův úmysl stáhnout se z politiky se mu Zeman snažil vymluvit i na středeční schůzce, kdy jej někdejší premiér navštívil v jeho nové kanceláři. 
 
„Protože v programu mám na příští týdny setkání i s (místopředsedy hnutí ANO) Karlem Havlíčkem a Alenou Schillerovou, budu i na ně apelovat, aby Andrej Babiš v politice zůstal. Skutečných osobností je totiž v české politice poměrně málo, i když je tam hodně lidí, kteří se za osobnosti pokládají,” prohlásil Zeman v pozdějším rozhovoru pro ČTK.
 
Zeman také poznamenal, že podle jeho názoru hnutí ANO vyhraje příští sněmovní volby. Není ale přesvědčen o tom, že jeho předseda Andrej Babiš bude sestavovat vládu, protože pro to potřebuje buď koaličního partnera, nebo opozici, která ho bude tolerovat. “Já jsem samozřejmě skeptický vůči předvolebním průzkumům, nicméně pokud se většina agentur shoduje na tom, že v těchto průzkumech hnutí ANO vede, tak není důvod o tom příliš pochybovat,” řekl exprezident
 
Na dotaz, zda mají šanci sestavit společnou vládu současné opoziční strany ANO a SPD Zeman odpověděl, že to závisí na mnoha faktorech. Jedním z nich je, jestli se poučí z chyb, které se staly v prezidentské volební kampani. V ní SPD odmítlo přímo podpořit Babiše. Zeman poznamenal, že se ANO a SPD výrazně liší v názorech na vztah k Evropské unii, ale na druhé straně se výrazně shodují v názorech na většinu otázek domácí politiky.
 
Kromě apelu na Babiše, aby si konec v politice rozmyslel, se už ale Zeman neplánuje domácí politiky aktivně účastnit. Nechce ani například svým jménem zaštítit některé z politických hnutí nebo stran. Podotkl, že je volič hnutí ANO. Stačí podle něj, když ho bude volit. Nevidí důvod, proč by ho, či jinou stranu, zaštiťoval.