Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Jihokorejský prezident na návštěvě v Bílém domě zazpíval Bidenovi píseň American Pie

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol, kterého hostí v Bílém domě na státní návštěvě Joe Biden, překvapil hosty na slavnostním večeru osobním zpěvem. Hostům na recepci zazpíval známou americkou píseň American Pie. Přítomní ho za to odměnili bouřlivým potleskem. Biden mu poté daroval kytaru s podpisem autora písně a zpěváka Dona McLeana.

Jun je na šestidenní návštěvě Washingtonu, kde s Bidenem jednal mimo jiné o prohloubení vojenské spolupráce či o „konci“ severokorejského režimu, pokud by použil jaderné zbraně proti spojencům. Na středeční večeři, která se v Bílém domě konala na Junovu počest, však měli oba lídři na programu veselejší témata. Jihokorejský prezident, který je doma známým milovníkem karaoke, se podělil o svou lásku k americké hudbě.

„Víme, že American Pie je jedna z vašich oblíbených písní,“ řekl Biden Junovi předtím, než ho vytáhl na pódium. „Ano, je to pravda,“ odvětil dvaašedesátiletý jihokorejský vůdce. Skladbu vydanou v roce 1971 prý miluje už od školních let. „Chceme slyšet, jak ji zazpíváte,“ řekl na to Biden Junovi, který nejdříve kladl symbolický odpor, ale pak část písně skutečně zazpíval za bouřlivého potlesku publika a zjevného potěšení americké první dámy Jill Bidenové.

Před těmito rozhovory obě strany zveřejnily Washingtonskou deklaraci, v níž Jižní Korea souhlasila s tím, že nebude pokračovat ve svém vlastním jaderném zbrojním programu výměnou za větší rozhodovací úlohu v nouzovém plánování USA v případě severokorejského jaderného útoku. Washington se zavázal k větší přítomnosti USA v regionu.