Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Paraguay má nového prezidenta, zemi povede kandidát vládnoucí strany Santiago Peña

V nedělních prezidentských volbách v Paraguayi zvítězil kandidát vládnoucí konzervativní strany Santiago Peña. Po sečtení hlasů má tento 44letý ekonom a bývalý ministr financí 42,7 procenta, čímž si zajistil více než patnáctiprocentní náskok nad šedesátiletým právníkem Efraínem Alegrem, který kandidoval za středolevicovou koalici. 
 
Peña po oznámení předběžných výsledků vyzval Paraguayce k jednotě. „Nastal čas dát rozpory stranou. Od zítřka začneme budovat zemi, jakou si všichni přejeme, bez velkých nerovností,“ prohlásil podle listu La Nación. Peña v projevu poděkoval voličům a označil svou výhru za výhru pro Paraguay a pro konzervativní stranu Colorado. Alegre výsledek uznal. 
 
Prezident má v Paraguayi ústřední roli při rozhodování. Je současně předsedou vlády. Peña stojí podle médií před velkými výzvami. Především bude muset nastartovat ekonomiku silně závislou na zemědělství a snížit rozpočtový deficit. „Po uplynulých letech ekonomické stagnace, fiskálního schodku, nás čeká spousta práce. Je to úkol, který není pro jednu osobu nebo stranu,“ řekl Peña.
 
Nový prezident se bude muset vypořádat zejména s velkou sociální nespokojeností, neboť v zemi je velká nezaměstnanost a panují tam velké rozdíly mezi bohatými a chudými. Dalším problémem je korupce a rozmáhající se obchod s drogami.
 
Paraguay je jedna z mála zemí Jižní Ameriky, kde se nekoná druhé kolo. Nový prezident nastoupí do funkce v srpnu. Dosavadní hlava státu Mario Abdo Benítez se už o další mandát ucházet nemohl, neb tamní ústava připouští jen jedno pětileté funkční období.