Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel jmenuje novým ministrem školství Beka a evropských záležitostí Dvořáka

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek jmenuje do funkce dva nové ministry – resort školství dostane na starosti Mikuláš Bek (STAN) a ministrem pro evropské záležitosti se stane Martin Dvořák (STAN). Premiér Petr Fiala (ODS) je následně uvede do funkce. Prezident a předseda vlády to oznámili po včerejší večerní schůzce na Pražském hradě.

Dosavadní ministr pro evropské záležitosti Bek (STAN) ve funkci nahradí ministra školství Vladimíra Balaše (STAN), který předminulý týden rezignoval kvůli dlouhodobým zdravotním problémům spojeným s proděláním covidu-19. Beka v jeho aktuální funkci vystřídá náměstek ministra zahraničí Dvořák (STAN).

Mikuláš Bek v minulosti působil jako rektor brněnské Masarykovy univerzity. Stane se již třetím ministrem školství Fialovy vlády.  Ministrem pro evropské záležitosti se stane zkušený diplomat Martin Dvořák, který byl v minulosti primátorem Hradce Králové, generálním konzulem v New Yorku či velvyslancem v Kuvajtu. Přestože bylo toto ministerstvo vytvořeno zejména pro účely českého předsednictví Radě EU, které proběhlo minulý rok, vláda podle Fialy vidí pro nového ministra stále dost práce.

„Oba pány znám, sice ne tak dlouho jako pan premiér, ale nemám k nim, ať už pracovně ani lidsky, žádné výhrady, ani jsem neslyšel žádné výhrady, které by měly bránit jejich jmenování,“ řekl prezident Pavel. Fiala oba ministry do funkce uvede ještě ve čtvrtek, hned po ceremonii na Pražském hradě.