Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel se setkal se sestrou bratrů Mašínových Zdenou, ocenil její odvahu

Prezident Petr Pavel se tento týden setkal se Zdenou Mašínovou, dcerou člena legendární odbojové organizace Tři králové a sestrou Ctirada a Josefa, kteří za dramatických okolností utekli na počátku 50. let z komunistického Československa na Západ. Pavel ocenil její odvahu i výjimečný přehled o dění v České republice a ve světě. Setkání zprostředkoval a také se ho zúčastnil vojenský historik Eduard Stehlík.
 
“Zdena Mašínová neuhla z cesty dané rodinným odkazem, ačkoli jí dlouho přinášela těžkosti. Za svobodou a pravdou vždy stála s odvahou, která inspiruje i dnes. Díky panu (Eduardu) Stehlíkovi za příležitost vyslechnout si její vzpomínky a mimořádně informované názory na dění u nás i ve světě,” uvedl Pavel k setkání.
 
Mašínová, které bude letos 90 let, je sestra protikomunistických odbojářů Josefa a Ctirada Mašínových. Oba bratři se počátkem 50. let postavili režimu se zbraní v ruce. Jejich příběh dodnes budí kontroverze a rozděluje společnost. Odbojáři se pokusili navázat na činnost svého otce Josefa Mašína, popraveného v roce 1942 nacistickými úřady. Při jejich akcích zemřelo šest lidí – dva příslušníci SNB a pokladník v Československu a později i tři východoněmečtí policisté.
 
Právě kvůli těmto vraždám bývalý prezident Miloš Zeman dlouhodobě odmítal návrhy, aby vyznamenal bratry Mašíny. Loni 28. října vyznamenal in memoriam pouze Josefa Mašína staršího. Také současný prezident Petr Pavel před svým zvolením uvedl, že by v případě volebního vítězství nevyznamenal bratry Mašíny. „Nemohu se smířit s tím, že zabili policejního strážmistra Honzátka, který byl omámen a nekladl jim odpor,“ řekl Pavel v tehdejším rozhovoru pro MF DNES.