Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel jmenoval tři nové generály včetně Koudelky, čtyři další povýšil

U příležitosti Dne vítězství prezident republiky Petr Pavel jmenoval tři nové brigádní generály Armády ČR. Čtyři generály – včetně náčelníka Generálního štábu AČR – pak povýšil do vyšší hodnosti. Slavnostního ceremoniálu v Trůnním sále Pražského hradu se zúčastnili členové vlády a další představitelé státu.
 
Povýšení na generála se po sedmerém odmítnutí bývalého prezidenta Miloše Zemana dočkal také ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka. Ke Koudelkovi a k BIS byl Zeman silně kritický a vytrvale ho i přes opakované návrhy vlády generálem odmítl jmenovat. Podle vlády však šéf zpravodajské služby dokázal, že jednoznačně chrání zájmy země a její bezpečnost.
 
Na Pražském hradě prezident Pavel vedle Koudelky povýšil do hodnosti generálporučíka náčelníka generálního štábu Karla Řehku i jeho zástupce Iva Střechu, do hodnosti generálmajora velitele vzdušných sil Petra Čepelku, náčelníka své vojenské kanceláře Radka Hasalu a velitele pozemního vojska Romana Náhončíka. Brigádními generály se nově stali dosavadní plukovníci generálního štábu Róbert Dziak, Roman Hyťha a Vladimír Studený.
 
Prezident Petr Pavel v proslovu po ceremoniálu zmínil, že on sám má generálskou hodnost spojenou s důstojností, ctí, odpovědností a profesionalitou, což všichni dnes jmenovaní splňují. „Chci vás požádat, abyste je brali naprosto vážně. Dnes nejsme v situaci, kdybychom mohli některé věci dělat jen jako. Vidíme, že hrozby kolem nás jsou naprosto reálné a že musíme opravdu dělat vše pro to, abychom na případné krize byli dobře připraveni.“ Prezident dodal, že očekává od generálů připravenost bez ohledu na to, do jaké míry budou s ním, jako hlavou státu, zastávat společné názory.
 
Za nově jmenované generály promluvil náčelník Generálního štábu generálporučík Karel Řehka. Prezidentovi poděkoval za důvěru a konstatoval, že generálskou hodnost vnímá nejen jako ocenění, ale i závazek pokračovat ve funkci a nepolevovat v úsilí. „Všichni, kdo tu dnes stojíme, máme ochranu a obranu ČR nejen jako práci, ale zároveň jako životní poslání. Dnešní slavnostní okamžik je pro nás silnou motivací, abychom v poslání pokračovali, nepolevovali a co nejlépe tak přispěl k bezpečnosti České republiky.“