Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Do Česka v květnu dorazí královská návštěva, Prahu navštíví králův bratr princ Edward

Princ Edward, hrabě z Wessexu, nejmladší syn královny Alžběty II. a prince Filipa, vévody z Edinburghu, navštíví 23. května Českou republiku. Návštěva byla původně naplánována na minulý rok, princovy plány ale zhatila smutná událost v královské rodině, když zemřela jeho matka královna Alžběta II. Princ Edward by se měl v Praze setkat s některými českými politickými představiteli.

„Jsem velmi rád, že se s vámi mohu podělit o to, že nás navštíví králův bratr princ Edward. Nyní je vévodou z Edinburghu a již nějakou dobu vede velmi úspěšný program The Duke of Edinburgh Award, který převzal po svém otci. Přijede sem koncem měsíce především proto, aby se na tento program, do kterého je zapojeno 4000 mladých Čechů a také několik Ukrajinců, kteří sem uprchli, podíval,“ informoval o návštěvě nový britský velvyslanec v Česku Matthew Field.

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu je program na podporu rozvoje mladých lidí ve věku od 14 do 24 let, který byl založen v roce 1956 princem Philipem, manželem zesnulé královny Alžběty. Momentálně ho najdeme ve více než 130 zemích, přičemž v Česku funguje od roku 1995.

V roce 2017 přijel do Prahy princ Edward osobně předat Zlaté ocenění vévody z Edinburghu zhruba stovce studentů. “Doufám, že se toto ocenění stane vstupenkou do vaší budoucí kariéry a že na vaší cestě se vám podaří ovlivnit spoustu dalších lidí,” řekl při předávání cen absolventům programu princ Edward. Přál by si, aby se i v Česku projektu účastnilo čím dál více mladých lidí a pomohlo je to lépe vybavit do života.