Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pavel představil další tři externí poradce – radit bude Schwarzenberg, Pithart a Žantovský

Prezident Petr Pavel představil další jména poradců ze svého týmu, se kterým bude pravidelně konzultovat vnitřní i zahraniční politiku. Jedná se o veterány tuzemské politiky, přičemž dva z nich už mají zkušenost i s Pražským hradem. Podle prezidenta jde o vážené osoby, které budou na Hradě působit převážně externě.
 
Novými poradci jsou exministr zahraničí, někdejší předseda TOP09 a bývalý hradní kancléř Karel Schwarzenberg, někdejší předseda vlády Petr Pithart a dlouholetý diplomat a mluvčí prezidenta Václava Havla Michael Žantovský.
 
“Myslím, že to nejsou lidé, kteří by mohli být někde na výplatní pásce jako poradci, ale zároveň jsem rád, že s nimi budu moct periodicky konzultovat hlavní věci,” řekl Pavel. Koordinátorem celého týmu poradců bude bývalý diplomat a Pavlův „přítel po boku“ Petr Kolář.
 
S Petrem Kolářem spolupracoval Pavel na prezidentské kampani a čelil tehdy kritice za to, že spolupracuje s lobbistou. Kolář dříve pracoval pro PPF a nyní je konzultantem americké advokátní kanceláře Squire Patton Boggs, která se mimo jiné zabývá i lobbingem. Otazníky kolem jeho osoby panovaly i po zvolení Petra Pavla a týkaly se zejména Kolářovy možné budoucí role na Hradě.
 
Oficiální poradní tým představil Pavel v dubnu. Hlavě státu radí například ústavní právník Jan Kysela, ekonom David Marek, někdejší šéf důchodových komisí Vladimír Bezděk nebo expertka na sociální podporu Lucie Poláková. Součástí týmu jsou také odborník na inovace v energetice Jakub Maščuch a bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko.