Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Když budu prezidentem, válku na Ukrajině vyřeším do 24 hodin, prohlásil Donald Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump během veřejné debaty na stanici CNN prohlásil, že když bude prezidentem, válku na Ukrajině vyřeší do 24 hodin. Trump rovněž uvedl, že by velmi pravděpodobně udělil milost většině z těch, kdo v lednu roku 2021 násilím vpadli do budovy Kapitolu. Americké prezidentské volby se konají příští rok a Trump se již na podzim nechal slyšet, že se hodlá potřetí ucházet o Bílý dům.
 
Jedna z mladých voliček, která bude v roce 2024 volit prezidenta vůbec poprvé se během debaty Donalda Trumpa zeptala, zda podporuje americkou vojenskou pomoc Ukrajině a jak by se vypořádal s hrozbou, kterou představuje ruský prezident Vladimir Putin. Trump na její dotaz odpověděl, že kdyby byl on prezidentem, k válce by nedošlo. 
 
„Pokud budu prezidentem, vyřeším tuto válku za jeden den, za 24 hodin,“ prohlásil Trump. Jak exprezident dodal, setkal by se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským i s Vladimirem Putinem. „Oba mají slabé stránky a oba mají silné stránky a během 24 hodin by byla válka vyřešená. Bylo by po ní,“ řekl Trump.
 
“Chci, aby všichni přestali umírat. Umírají Rusové a Ukrajinci. Chci, aby přestali umírat,” řekl Trump na stanici CNN. “A dokážu to do 24 hodin,” dodal. Poté už ale nechtěl říct, jestli by podle něj měla Ukrajina porazit Rusko. Publiku shromážděnému na Saint Anselm College řekl, že “nepřemýšlí v pojmech vítězství a prohry”. “Myslím, že jde o to, abychom to vyřešili, abychom přestali zabíjet všechny tyto lidi,” uvedl.