Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Turecko volí prezidenta, Erdogan dostal 49,5 procenta. O vítězi rozhodne druhé kolo

Prezidentské volby v Turecku se budou rozhodovat ve druhém kole. Současný prezident Recep Tayyip Erdogan obdržel těsných 49,86 procenta hlasů, jeho vyzyvatel Kemal Kiliçdaroglu dostal 44,38 procenta. Třetí kandidát, který do druhého kola nepostupuje, Sinan Ogan dostal 5,2 procenta hlasů. Obdobně jako v Česku bylo přitom na vítězství v prvním kole potřeba získat přes 50 procent hlasů.
 
Úřadující prezident Erdogan a opozice se po celou dobu sčítání navzájem obviňovali ze zveřejňování nepravdivých výsledků. I když prezidentův zisk klesl pod 50 procent, provládní média stále uváděla, že nad svým soupeřem vede o nejméně pět procentních bodů. Opoziční Lidová republikánská strana (CHP), v jejímž čele stojí Erdoganův vyzyvatel Kiliçdaroglu naopak v předvolebních průzkumech tvrdila, že Kiliçdaroglu má šanci vyhrát už první kolo prezidentské volby.
 
Současný turecký prezident se během posledního měsíce své kampaně zaměřil zejména na úspěchy vlády v oblasti obranného průmyslu a v projektech týkajících se infrastruktury. Tvrdil, že opozice tento rozvoj zastaví. Během svého závěrečného předvolebního shromáždění v Istanbulu pak Erdogan obvinil opozici ze spolupráce s americkým prezidentem Joem Bidenem s cílem ho svrhnout. „Biden vydal rozkaz svrhnout Erdogana, vím to. Všichni moji lidé to vědí,“ prohlásil turecký prezident. „Pokud je tomu tak, zítřejší hlasy budou i odpovědí Bidenovi,“ dodal.
 
 
Druhé kolo prezidentské volby se v Turecku uskuteční vůbec poprvé od změny ústavy, která zavedla přímou volbu prezidenta. Turci se k urnám vrátí v neděli 28. května.