Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Novým šéfem prezidentovy ochranky se stal plukovník Kincl, předchůdci Pavel nedůvěřoval

Novým ředitelem Útvaru pro ochranu prezidenta se v pondělí stal plukovník Radim Kincl. Místo bylo neobsazené po rezignaci bývalého ředitele útvaru Martina Baláže, kterému prezident Petr Pavel podle svých slov nedůvěřoval. Do nabídkového řízení se Kincl přihlásil jako jediný zájemce. Kincla v pondělí dopoledne do funkce uvedl první náměstek policejního prezidenta Tomáš Lerch.

„Pan plukovník Radim Kincl má veškeré předpoklady pro to, aby v nové pozici uspěl. Věřím, že dokáže zúročit všechny zkušenosti, které získal ať už v pozici náměstka ředitele útvaru, který nově vede z pozice ředitele, tak také v rámci svého dřívějšího působení u Ochranné služby Policie ČR nebo na kanceláři policejního prezidenta,“ uvedl Lerch.

Kincl dříve působil jako Balážův náměstek, oba dostali v minulosti pokutu za účast na večírku někdejšího pražského arcibiskupa Dominika Duky v době koronavirových omezení. Baláž v únoru požádal o převedení na jiné služební místo u policie. Žádosti podle médií předcházelo odmítnutí tehdy zvoleného prezidenta Petra Pavla, aby ho střežila oficiální ochranka prezidenta republiky. Důvodem údajně bylo propojení Baláže a tehdejšího vedoucího prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře.

„Být chráněnou osobou znamená mít kolem sebe lidi, kteří jsou s vámi téměř 24 hodin, sedm dní v týdnu. Jsou tak blízko, že vidí celý váš život. K takovým lidem musíte mít důvěru. A já musím říct naprosto jednoznačně, že minimálně k části útvaru pro ochranu prezidenta teď důvěru necítím,“ řekl v lednu Pavel časopisu Reflex.