Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel je pro to, aby Česká republika ratifikovala Istanbulskou úmluvu proti násilí

Prezident Petr Pavel dnes na summitu Rady Evropy v islandském Reykjavíku prohlásil, že nevidí důvod, proč by Česko nemělo ratifikovat Istanbulskou úmluvu Rady Evropy. Úmluvu o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí podepsalo Česko v roce 2016, ratifikaci dokumentu ale minulé vlády několikrát odložily.
 
„Jsme jedním z posledních států Evropy, který se k Istanbulské úmluvě nezavázal,” připomněl prezident summitu. “Nevidím jediný skutečný důvod, proč bychom to neměli udělat,“ dodal. Česko úmluvu sice v roku 2016 podepsalo, aby ale začala platit, musí ji ještě ratifikovat obě komory parlamentu a poté podepsat prezident.
 
Text úmluvy odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Poukazuje na to, že ženy bývají mnohem častěji obětí domácího a sexuálního násilí než muži i obětí masového znásilňování v ozbrojených konfliktech. Násilí vůči ženám dokument vnímá jako porušování lidských práv a diskriminaci. V úmluvě se státy zavazují mimo jiné k uzákonění opatření proti násilí, k prevenci i k vyčlenění peněz na služby. Počítá se se školením zdravotníků, policistů či soudců.
 
 
Dokument v ČR vyvolával v posledních letech silné emoce. Důrazně ho odmítali konzervativci či sedm křesťanských církví. Odpůrci úmluvy tvrdí, že není potřeba a že by proti sobě postavila muže a ženy. 
 
Mezi zeměmi, které Istanbulskou úmluvu zatím neratifikovaly, je kromě Česka například také Slovensko nebo Maďarsko. Turecko od úmluvy odstoupilo v roce 2021, ratifikovalo ji přitom v roce 2012 jako první ze signatářů.