Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Francouzský soud potvrdil bývalému prezidentovi Sarkozymu tříletý trest za korupci

Francouzský odvolací soud potvrdil tříletý trest pro bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho za korupci a obchod s vlivem. Ze tří let je jeden rok nepodmíněný, ten si má bývalý státník odpykat pod dohledem elektronického náramku. Stejné tresty si vyslechli i Sarkozyho právník Thierry Herzog a bývalý vysoce postavený soudce Gilbert Azibert. Sarkozy se proti verdiktu ještě hodlá odvolat ke kasačnímu soudu.
 
Sarkozy, jeho advokát Herzog a bývalý soudce kasačního soudu Azibert mezi sebou podle francouzské justice uzavřeli nekalou dohodu, která byla odhalena díky odposlechům Sarkozyho telefonu v roce 2014. Sarkozy a Herzog se podle obvinění od Aziberta pokoušeli získat informace o probíhajícím procesu, na oplátku mu nabízeli podporu při kandidatuře na prominentní post v Monaku.
 
Sarkozy byl obviněn také z toho, že ho v roce 2007 v předvolební kampani nezákonně finančně podpořil režim tehdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího a že výměnou za politické protislužby přijímal úplatky od bohatých podnikatelů. Národní finanční prokuratura (PNF) ve čtvrtek navrhla poslat k soudu i tuto kauzu, z korupce viní 13 lidí včetně Sarkozyho.
 
Sarkozy se v březnu 2021 stal prvním francouzským prezidentem v novodobé historii, který byl nepodmíněně odsouzen k odnětí svobody. Prezidentský úřad vykonával v letech 2007 až 2012, na druhé období nebyl zvolen a nahradil jej Francois Hollande. Za to figuruje v několika dalších kauzách, například kvůli používání veřejných prostředků k úhradě svých osobních výdajů, včetně dovolených a drahého oblečení.