Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel vyrazil na motorce do Německa zahájit Bavorsko-české týdny přátelství

Prezident Petr Pavel dnes využil krásného počasí a vyrazil na motorce do tři hodiny vzdáleného bavorského města Selb. Na cestě do Německa jej doprovází první dáma Eva Pavlová, která ale zvolila cestu autem. Prezidentský pár se zúčastní zahájení týdnů bavorsko-českého přátelství. Ty potrvají od 19. května do 6. srpna a mají symbolizovat pouto mezi Bavorskem a Českou republikou. Slavnostního zahájení akce se zúčastní také bavorský premiér Markus Söder.
 
Kromě bavorského premiéra a českého prezidenta se pátečního slavnostního zahájení mají zúčastnit i další významní hosté z regionu, například bavorská ministryně pro evropské záležitosti Melanie Humlová, starosta Selbu Ulrich Pötzsch či zástupci Karlovarského kraje a měst na české straně hranice.
 
Prezident Pavel dojel do Selbu na motorce po jedenácté hodině. Doprovázeli ho dva členové ochranky, také na motorkách. Po příjezdu novinářům řekl, že cesta byla výborná a přálo i počasí. „Jeli jsme kousek i přes Sasko. V Kraslicích jsme se stavili na pumpě a každý se s námi fotil,“ popsal cestu Pavel. Český prezident v šedivé motorkářské kombinéze s českou vlaječkou a výkonným strojem značky BMW vyvolal mezi hosty úvodního společného setkání velký ohlas.
 
Prezident bude jednat s bavorským premiérem, v programu má i návštěvu výstavy porcelánu s názvem Luxus, wellness, porcelán – den v českých lázních. Söder přivítá českého prezidenta před místním divadlem, následovat bude podpis do knihy hostů bavorské vlády a do zlaté knihy města Selb. Poté Pavel společně s bavorským premiérem oficiálně zahájí Bavorsko-české týdny přátelství, které budou trvat 12 týdnů a jejichž součástí budou kulturní, sportovní i společenské akce na obou stranách hranic.
 
 
V rámci tematických týdnů se festival zaměří na různé aspekty přeshraničních vztahů; kromě jiného světlo, přírodu, vodu, Evropu, jazyk a historii, kuchyni a umění a design. Společnou vizí je, aby celý bavorsko-český příhraniční region vytvářel společný prostor pro budoucnost.