Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Václav Klaus k úspornému balíčku: Jsem smutný, vláda předvedla totální neschopnost

Bývalý prezident Václav Klaus v nedělním pořadu Partie na CNN Prima News ostře zkritizoval vládní koalici za konsolidační balíček. Kabinet v čele s premiérem Petrem Fialou a šéfem státní kasy Zbyňkem Stanjurou (oba ODS) podle něj předvedl „totální neschopnost“. Úsporný balíček je dle Klause pouze hrou na škrty a nepřináší nic konkrétního. Premiér Petr Fiala (ODS) podle něj vytváří „mlhu“ a tváří se, jako by se nic nedělo.

„Balíček za konsolidační a ozdravný nepovažuji. Vláda předvedla totální neschopnost koaličnosti, kde se nemohou domluvit,“ řekl Klaus v Partii. Plánované změny označil za nedostatečný zásah, jenž podle něho neozdraví finance Česka, které by to ale potřebovalo. „Jsem z toho smutný. Balíček jako celek je nešťastný,“ domnívá se exprezident.

Podle Klause je řešení jednotlivých miliard míjením podstaty problémů s rozpočtem. „Nehledejme miliardy, hledejme zásadní změnu našeho systému. Máme inflaci a zaplést do celé té akce jakousi fiktivní důchodovou reformu panem Jurečkou je úplné pomíjení věci,“ apeloval. „Mělo se to uchopit jinak, mělo se připustit, že žijeme nad své poměry, máme největší inflaci i deficit. Je to polovičatý krok, aby se vlk nažral a koza zůstala celá,“ zdůraznil Klaus. „Nemá smysl chválit,“ dodal.

„Je to zhruba dvacet měsíců po volbách. Vládě zbývá osmadvacet měsíců. Čtyřicet procent svého času prohrála a najednou se probudila,“ zhodnotil Klaus s tím, že jednotlivá opatření a jejich prezentaci považuje za „falešné, mimo a zásadně špatné.“

Kritikou úsporného balíčku nešetřil ani předseda Českomoravské organizace odborových svazú (ČMKOS) Josef Středula. „Na tiskové konferenci vláda fungovala jako podomní prodejci hrnců, kteří vysvětlují, že to je to nejlepší, co mohla udělat. Až po tiskové konferenci jsme se začali dozvídat, co do návrhů skutečně dali,“ stěžoval si. Kritizoval také podle něj nejasné vymezení sazeb DPH.