Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentovi bude se zahraničním politikou radit Jan Macháček ze think-tanku hnutí ANO

Členem poradního týmu prezidenta Petra Pavla pro zahraniční politiku se stal novinář Jan Macháček, který má blízko k expremiérovi Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Publicista je v čele správní rady Institutu pro politiku a společnost, což je výzkumé centrum (tzv. think-tank) Babišova hnutí ANO.

„Předpokládám, že se prezident bude zajímat o moje názory na věci, kterými se zabývám jako publicista, tedy na geopolitiku, bezpečnost, zahraniční politiku nebo ekonomiku,“ uvedl v Hospodářských novinách Macháček. Zajímavostí k osobě Jana Macháčka j skutečnost, že letech 1983 až 1986 byl členem undergroundové hudební skupiny The Plastic People of the Universe.

Prezidentovi budou radit v otázkách zahraniční politiky také bývalí šéfové české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Tomáš Petříček (ČSSD), někdejší velvyslanci Petr Kolář a Michael Žantovský nebo politolog Jiří Pehe. V čele zahraničního odboru prezidentské kanceláře stojí diplomat Jaroslav Zajíček. Všichni poradci podle mluvčí Hradu Markéty Řehákové budou pracovat zdarma. Setkávat se mají podle potřeby.

Ve stálém poradním týmu prezidenta Petra Pavla jsou odborníci na 5 oblastí – Ústavu a právo, ekonomiku, energetiku, životní prostředí a sociální politiku. Tým by měl do konce května posílit ještě expert na vzdělávání. Do budoucna ho chce prezident rozšířit také o externího poradce pro otevření a oživení areálu Pražského hradu. Za tímto účelem už jednal s architektem Josefem Pleskotem a nabídl mu pozici poradce a moderátora diskuze na toto téma.

„Dobrý prezident nemusí všemu rozumět, ale musí se umět dobře rozhodnout. Dobrý prezident musí umět definovat cíl a obklopit se těmi nejlepšími odborníky, aby se na cestě k naplňování tohoto cíle mohl odborně a informovaně rozhodovat. Právě to bude hlavním posláním našeho expertního týmu,” uvedl již v minulosti prezident Pavel při představování svých rádců.