Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentská kancelář, Senát i Sněmovna přijdou kvůli úsporám o desítky milionů

Kancelář prezidenta republiky by měla mít v příštím roce proti letošku ve svém rozpočtu asi o deset milionů korun méně. Také rozpočet Sněmovny by se měl snížit řádově o desítky milionů a šetřit by měl i Senát. O snižování dnes jednal sněmovní rozpočtový výbor, který ale projednávání návrhů základních parametrů těchto rozpočtů přerušil do 7. června. Podle předsedy výboru se musí členové s problematikou podrobněji seznámit.

Požadavky MF na úspory vycházejí ze záměrů připravovaného vládního konsolidačního balíčku. Ministerstvo požaduje mimo jiné snížit objem peněz na platy o dvě procenta. Sněmovní rozpočtový výbor bude projednávat návrhy sedmi takzvaných parlamentních kapitol. Jde o Kancelář prezidenta republiky, Sněmovnu, Senát, Nejvyšší kontrolní úřad, Ústavní soud, ombudsmana a Úřad Národní rozpočtové rady.

Těmto úřadům rozpočtový výbor schválí základní parametry jejich rozpočtů na následující rok. Vláda je pak zapracuje do návrhu celkového státního rozpočtu, který na konci září předloží poslancům ke schválení.

Návrh rozpočtu Hradu počítá s výdaji 421,7 milionu korun, což je proti letošku zhruba o deset milionů korun méně. Hrad chce přesunout v rámci reorganizace 43 pracovních míst ze Správy Pražského hradu přímo do Kanceláře prezidenta republiky. Samotná kancelář chce také zřídit devět nových pracovních míst. Ministerstvu financí se nelíbí, že část peněz by chtěla prezidentská kancelář vzít z provozní dotace Správě Pražského hradu.