Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel je připraven zbavit na žádost BIS bývalého kancléře Mynáře mlčenlivosti

Prezident Petr Pavel oznámil, že je připraven zbavit bývalého hradního kancléře Vratislava Mynáře mlčenlivosti v případu úniku informací, který šetří Bezpečnostní informační služba (BIS). Exprezident Miloš Zeman před odchodem z funkce inspekci žádost BIS odmítl s tím, že svého kancléře v případu vyzrazení tajných informací mlčenlivosti nezbaví.

„Mohu v principu říct, že jsem připraven ten krok podniknout, protože si neumím představit jediný rozumný důvod, proč by Vratislav Mynář neměl být zbaven mlčenlivosti, aby mohl vypovídat,“ uvedl Pavel během dnešní návštěvy Jihlavy.

Byl podle svých slov zatím informován o tom, že žádost BIS na Hrad dorazila. Nyní čeká na doporučení bezpečnostní ředitelky prezidentské kanceláře Mlady Princové. „Zjišťovala, co všechno bylo v té věci uděláno předchozí kanceláří, jakým způsobem přišly žádosti a jak se na ně reagovalo,“ řekl Pavel.

Případ se týká exprezidentových výroků z roku 2021. Tehdy Zeman řekl Blesku, že jej před lety navštívil důstojník BIS a vyzradil mu informaci, že ředitel civilní kontrarozvědky Michal Koudelka nařídil v minulosti odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí. Dodal tehdy, že protože sám nemá telefon a využívá telefony spolupracovníků, týkají se odposlechy i jeho.

Sněmovní komise pro kontrolu činnosti BIS se loni k Zemanovým obviněním vrátila. Konstatovala, že nemá žádné indicie, že zpravodajská služba v tomto případě postupovala nezákonně. Koudelka potvrdil, že za dobu jeho působení ve funkci ředitele nebyl odposloucháván žádný z nejvyšších ústavních činitelů.