Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Turecko povede dalších pět let Erdogan, v prezidentských volbách těsně obhájil mandát

Tureckým prezidentem byl na další pětileté období znovu zvolen prezident Recep Tayyip Erdogan, který zemi vede posledních 20 let. Informovala o tom ústřední volební komise v Ankaře při oznámení oficiálních výsledků druhého kola prezidentských voleb. Erdogan získal zhruba 52,2 procenta hlasů, jeho opoziční vyzývatel Kemal Kiliçdaroglu 47,8 procenta. Erdogan poděkoval voličům za odevzdané hlasy a za důvěru, kterou mu Turci svěřili.

Erdogan prohlásil, že jediným vítězem druhého kola prezidentských voleb je podle něj Turecko. Prezident, který promluvil ke svým příznivcům v Istanbulu, lidem poděkoval za odevzdané hlasy a zdůraznil, že volební střet se svým soupeřem Kiliçdarogluem zvládl díky jejich podpoře. “Děkuji každému příslušníku našeho národa za to, že mi svěřili odpovědnost znovu vládnout této zemi v příštích pěti letech,” řekl znovuzvolený prezident.

V prvním kole voleb Erdogan porazil Kilicdaroglua o pět procentních bodů, nepodařilo se mu však překonat hranici 50 procent hlasů, která by mu zajistila vítězství už v prvním kole. Další z kandidátů Sinan Ogan, který skončil s 5 procenty hlasů na třetím místě, vyjádřil svou podporu Erdoganovi.

Oba kandidáti se voleb účastnili a vhodili do uren své hlasy. “Volám všechny občany, aby přišli k volbám, abychom se mohli zbavit útlaku a autoritářského vedení země a abychom mohli přinést skutečnou demokracii a svobodu,” řekl podle CNN po svém odvolení Kilicdaroglu. Erdogan ve volební budově rozdával dětem bankovky, stejně jako v prvním kole.

Erdoganovi k volebnímu vítězství už poblahopřáli mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, americký prezident Joe Biden, francouzský prezident Emmanuel Macron či německý kancléř Olaf Scholz.