Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Poslanec a kandidát na prezidenta Jaroslav Bašta z SPD je ve vážném stavu v nemocnici

Bývalý prezidentský kandidát a poslanec hnutí SPD Jaroslav Bašta je v kritickém stavu v nemocnici. Bašta kandidoval v letošních prezidentských volbách, předtím byl velvyslancem v Rusku a na Ukrajině. Před pádem komunistického režimu byl disidentem a politickým vězněm. Podle dostupných informací mu byla diagnostikována vážná choroba.

Bašta kandidoval v letošních prezidentských volbách za SPD. V prvním kole voleb získal 4,45 procenta hlasů voličů a do druhého kola nepoustoupil. Bašta byl za minulého režimu disidentem, podepsal Chartu 77 a strávil dva a půl roku ve vězení za svou aktivitu ve studentském Hnutí revoluční mládeže. Po roce 1989 spolupracoval s ČSSD, se kterou se po 30 letech rozešel. V této době byl velvyslancem v Rusku a následně na Ukrajině.

Ve Sněmovně Bašta zasedá od roku 2021, kdy byl zvolen za SPD v Pardubickém kraji. Je členem zahraničního výboru a předsedou jeho podvýboru pro vnější ekonomické vztahy. Působí také ve stálé komisi pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby.

Mluvčí SPD Barbora Štastná i předseda hnutí Tomio Okamura požádali o respekt a zdrženlivost při informování o stavu Jaroslava Bašty. „Všichni našemu bývalému prezidentskému kandidátovi přejeme hodně sil a myslíme na něj,“ uvedla Štastná.

„Ve snaze o zachování klidu a maximálního soukromí pana poslance Jaroslava Bašty a jeho rodiny, prosíme o respekt a zdrženlivost v souvislosti s náhlou a zákeřnou chorobou, se kterou bojuje. Všichni našemu kamarádovi a kolegovi přejeme hodně sil a myslíme na něj,“ dodal předseda SPD Tomio Okamura.