Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel s manželkou vyrazil na návštěvu Rakouska běžným linkovým vlakem

Prezident Petr Pavel se dnes společně s první dámou Evou Pavlovou vydal navštívit poslední sousední zemi, kde ještě jako prezident nebyl. Do Vídně odjel 1. třídou vlaku Vindobona Českých drah ve 12:24 z pražského hlavního nádraží. Poprvé tak pro cestu k sousedům využil vlak. Státní návštěva Rakouska potrvá dva dny, zpět pojede Pavel ve čtvrtek také vlakem.

Ve Vídní prezidentský pár nejprve přivítají krajané, další den si hlava státu i s první dámou udělá ranní procházku historickou částí města. Pak už přejede do rezidence Hofburg, kde se setká s prezidentem Alexandrem Van der Bellenem a jeho ženou Doris Schmidauer. Společně také poobědvají. . Pavel se sejde také s předsedou rakouské Národní rady Wolfgangem Sobotkou a ministryní obrany Klaudií Tannerovou.

Jízda vlakem na státní návštěvu je u českých politiků stále poměrně neobvyklá, pohodlné železniční spojení mezi Prahou a Vídní ale letos v březnu využil i rakouský prezident Van der Bellen, který přijel na rozlučkovou návštěvu před koncem úřadování bývalého prezidenta Miloše Zemana do Prahy právě vlakem.

Podle odborníka na rakouskou politiku Miroslava Kunštáta vztahy s Rakouskem v posledních letech poznamenal jistý nezájem. Pavel by mohl přijít s nějakou iniciativou. Také zhodnotil vztahy s Vídní u předchozích českých prezidentů. „Václav Havel měl jako disident a literát k Rakousku zvláštní přátelskou afinitu,” uvedl. Naopak Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi se Rakušany dařilo spíš urážet.