Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel přijme na Pražském hradě premiéra Fialu a předsedu hnutí ANO Babiše

Prezident Petr Pavel přijme v pátek na Pražském hradě premiéra Petra Fialu (ODS) a předsedu nejsilnější opoziční strany – hnutí ANO Andreje Babiše. Pavel tuto schůzku přislíbil ve svém plánu na prvních 100 dní v úřadu. Chce, aby se premiér a šéf největšího opozičního hnutí setkávali pravidelně a hledali styčné body. 

„Schůzka je jedním z bodů plánu prezidenta na prvních 100 dní v úřadu – konkrétně se zavázal vyzvat k pravidelným schůzkám premiéra a předsedy nejsilnější opoziční strany s cílem hledat společné styčné body,“ avizovala prezidentská kancelář.

Zatímco s Fialou se Pavel setkal opakovaně, naposledy ve středu při jednání nejvyšších ústavních činitelů věnovaném koordinaci zahraniční politiky, oficiální jednání s Babišem absolvuje od svého zvolení poprvé.

Bývalý premiér a Pavlův soupeř z prezidentské volby Babiš již dříve uvedl, že jednání vítá, protože nemá možnost s premiérem hovořit. Jedním z témat jednání by mohly být plánované úspory ve státním rozpočtu či avizovaná důchodová reforma, tedy záměry vlády, které opozice kritizuje a v navržené podobě odmítá.