Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Policie odložila případ volební dezinformace o úmrtí Petra Pavla, stopy vedou do Ruska

Kriminalisté z odboru extremismu a terorismu pražské policie odložili případ dezinformace z období prezidentských voleb o tom, že kandidát na prezidenta Petr Pavel (61) zemřel. Konkrétního pachatele se nepodařilo zjistit, stopy však mají vést do Ruska. Policie o tom informovala svém na oficiálním Twitteru.
 
Nepravdivá informace o úmrtí Pavla, jehož soupeřem v druhém kole prezidentských voleb byl předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, se objevila na internetu a šířila se také prostřednictvím e-mailů. Zprávy odkazovaly na falešný web a údajné prohlášení Pavlovy mluvčí. Pavel, který následně ve volbách uspěl, k tomu tehdy uvedl, že antikampaň dosáhla nového dna. „Ano, žiju. Nikdy jsem nemyslel, že to budu muset napsat na sítě,“ uvedl tehdy současný prezident.
 
Tvrzení o Pavlově úmrtí, podle nichž bývalý vysoký představitel české armády a NATO zemřel v noci na 26. ledna na “pravděpodobné selhání srdce”, dorazila i do některých redakcí. Média už tehdy uváděla, že autoři je rozesílají z ruského serveru Yandex.
 
Na sociálních sítích se poté objevila koláž s Pavlovou fotografií a sloganem z filmu s agentem Jamesem Bondem “Není čas zemřít” s dovětkem “Je čas volit”, či narážka na film o oživlém vojenském robotovi “Číslo 4 žije” podle čísla Pavlovy kandidátní listiny.
 
Dezinformace o Pavlově úmrtí v té době odsoudil i jeho protikandidát Babiš, který je označil za “hnus”. Dodal, že policie by měla případ důkladně prověřit. Zároveň připomněl i to, že při kampani obdržel anonym, který vyhrožoval smrtí jemu i jeho manželce. Případ náboje, který Babišově ženě přišel v obálce, policie už rovněž uzavřela. Věc kvalifikovanou jako nebezpečné vyhrožování odložila, protože podezřelý muž spáchal sebevraždu.