Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Turecký prezident Erdogan složil prezidentský slib, jmenoval vládu a zahájil třetí mandát

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu složil prezidentský slib před parlamentem v Ankaře a zahájil tak svůj třetí prezidentský mandát. Téhož večera jmenoval novou vládu. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes dvě desítky lídrů států a vlád, i šéf NATO Jens Stoltenberg, kteří se účastní ceremonie probíhající v prezidentském paláci. Českou republiku zastupoval velvyslanec v Turecku Pavel Vacek.
 
Po přísaze před tureckými poslanci Erdogan zamířil do ankarského mauzolea prvního tureckého prezidenta Mustafy Kemala Atatürka, který před sto lety založil Tureckou republiku a v zemi se těší velké vážnosti. Jeho portrét je nejen na tureckých bankovkách, kromě úředních budov visí i v mnoha domácnostech a za urážku jeho památky hrozí podle zvláštního zákona o zločinech proti Atatürkovi až tři roky vězení.
 
Večer pak Erdogan oznámil složení svého nového kabinetu. Ministrem financí se stal ekonom Mehmet Şimşek, který už v minulosti tuto funkci zastával. Podle odborníků by jmenování Şimşeka mohlo znamenat návrat k tradičnějšímu pojetí měnové politiky. Navzdory velmi silné inflaci turecká centrální banka snižovala na přání Erdogana úrokové sazby, čímž podle většiny zahraničních ekonomů dále přispívala k růstu spotřebitelských cen.
 
Devětašedesátiletý Erdogan, který je prezidentem od roku 2014 a předtím byl od roku 2003 premiérem, letos poprvé nevyhrál prezidentské volby už v prvním kole. O pokračování jeho vlády rozhodlo až druhé kolo 28. května, v němž dostal 52,2 procenta hlasů.
 
Po zahájení třetího prezidentského mandátu Erdogan vyzval Turky, aby odložili své neshody a soustředili se na budoucnost. „Přijmeme všech 85 milionů lidí bez ohledu na jejich politické názory. Odložme stranou rozhořčení z volebního období. Hledejme cesty ke smíření,“ řekl. „Společně se musíme dívat dopředu, zaměřit se na budoucnost a pokusit se říci nové věci. Měli bychom se snažit budovat budoucnost tím, že se poučíme z chyb minulosti,“ dodal.