Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidenti zemí Bukurešťské devítky podpořili Ukrajinu a vyzvali Rusko k zastavení agrese

Prezidenti zemí Bukurešťské devítky (B9) včetně českého prezidenta Petra Pavla dnes na jednání v Bratislavě vyjádřili podporu Ukrajině a vyzvali Rusko k ukončení agrese proti sousední zemi. Zároveň hlavy všech devíti států vyzvaly Rusko k zastavení útoků na ukrajinské civilní obyvatelstvo a infrastrukturu či deportací dětí.

“Musí být vyvozena zodpovědnost vůči těm, kteří jsou zodpovědní za zločin agrese, všechny krutosti a válečné zločiny. Podporujeme vytvoření vhodného právního mechanismu s cílem zabezpečit vyvození zodpovědnosti za zločin agrese proti Ukrajině,” stojí v prohlášení společně se závazkem pokračující pomoci Kyjevu.

“Vyzýváme Rusko, aby bezodkladně zastavilo všechny vojenské aktivity a bezpodmínečně stáhlo svoje jednotky z území Ukrajiny. Budeme i nadále vyvíjet na Rusko mezinárodní tlak, a to i prostřednictvím sankcí. Vyzýváme Bělorusko, aby přestalo se svou spoluúčastí na ruské agresi, která je hrubým porušením mezinárodního práva,” dodali prezidenti.

Podle Pavla se v Bratislavě ukázalo, že společný hlas regionu je stále silnější. “Země bukurešťské devítky spojuje nejen společná minulost, ale také fakt, že dnes se už na věci dokážeme dívat novou perspektivou, která stojí na hodnotách svobody a nezávislosti. V mezinárodním společenství nejsme zdaleka jen posluchači, ale dokážeme sami nastolovat důležitá témata a ovlivňovat věci k lepšímu. Podpora Ukrajině je toho důkazem,” napsal na twitteru.

Vrcholní představitelé B9 se pravidelně setkávají od roku 2015, aby sladili své pozice před řádným summitem NATO. Ten letošní je naplánovaný na 11. a 12. července ve Vilniusu. Ukrajina očekává, že na summitu dostane signál ohledně svého případného členství v této obranné organizaci.