Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidenti Pavel a Čaputová navštívili české vojáky jednotky NATO ve slovenské Lešti

Prezident Petr Pavel společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou navštívili mnohonárodní bojovou jednotku NATO na Slovensku. Jednotka působí v tamním vojenském výcvikovém prostoru Lešť pod českým velením od minulého roku a její vytvoření bylo reakcí na ruskou invazi na Ukrajinu. Pavel uvedl, že přítomnost českých vojáků na Slovensku je výrazem spojenecké zodpovědnosti České republiky.

Bojové uskupení NATO má v současnosti kolem 1100 vojáků, asi 450 z nich tvoří Češi. Kromě Čechů a Slováků v něm působí také Němci, Američani a Slovinci. Jednotky ve výcvikovém prostoru Lešť rotují po půl roce, aktuálně se právě vojáci mění. Končí příslušníci české 4. brigády rychlého nasazení, nahrazují je vojáci 7. mechanizované brigády. Nese to s sebou i výměnu techniky, nově budou mít k dispozici pásová bojová vozidla pěchoty.

Pavel poznamenal, že je pro něj potěšující, když vidí projekt, který vznikal v době, kdy ještě působil ve vedení NATO. Po ruské anexi Krymu a následné invazi na Ukrajinu nejprve vznikla kvůli odstrašení Ruska čtyři bojová uskupení v Pobaltí a v Polsku, později přibyla další čtyři. “Když vidím, jak tady vojáci půl roku plnili úkol v mnohonárodním uskupení s dalšími státy a co jim to přineslo, co to přineslo naší všeobecné bezpečnosti, ale i spolupráci mezi zeměmi, tak mě to opravdu naplňuje hrdostí,” řekl prezident.

Čaputová novinářům řekla, že přijela poděkovat českým jednotkám za jejich přítomnost. Označila to za důležitý signál pro Slováky. „Je to velmi důležitý signál ujištění pro lidi na Slovensku. Jsme totiž země, která sousedí s Ukrajinou. Je to signál nejen spolupráce, solidarity, ale i jednoty, kterou teď tak velmi potřebujeme,“ řekla.