Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad zpřístupní návštěvníkům Letohrádek královny Anny, poprvé i s horní terasou

Návštěvníkům Pražského hradu se dnes otevírá první výstava výtvarného umění uspořádaná po nástupu nového prezidenta Petra Pavla. Obrazy malíře Jiřího Štourače bude k vidění v Letohrádku královny Anny, zároveň se poprvé po dlouhé době pro návštěvníky otevře i terasa v patře Belvederu s výhledem na Prahu, Hrad a okolní zahrady a parky. Výstava potrvá do 31. října.
 
Výstavu pořádají Kancelář prezidenta republiky a Správa Pražského hradu (SPH). V době působení předchůdce současné hlavy státu Miloše Zemana, ale i druhého českého prezidenta Václava Klause byl kulturní program na Pražském hradě utlumen, často měl spíše společenský či politický rozměr. Za Zemana se například konala výstava čínského umění, Hrad také často poskytoval prostory soukromým galeristům.
 
Prezidentova kancléřka Jana Vohralíková dnes na tiskové konferenci uvedla, že Hrad neplánuje žádnou velkou akci, při níž se celý najednou otevře, ale že půjde o postupné zpřístupňování. „Otevírání bude kontinuální proces, který bude lákat lidi na nejrůznější překvapení na Pražském hradě,“ řekla.
 
Architekt Josef Pleskot, který by se měl v novém týmu prezidenta Pavla podílet na proměně areálu Pražského hradu po stránce kulturního provozu doplnil, že se sousloví ‚otevírání Pražského hradu‘ nechce vzdát. „Já ho mám ustáleno ve své hlavě už z dob prezidentování dvou předcházejících pánů a zejména toho předchozího. Pořád se o tom mluvilo, jak se Pražský hrad zavírá, zatímco za Václava Havla se otevíral. Je třeba vrátit se k tomu způsobu předávání zase zpátky veřejnosti a k užívání veřejnosti a myslím to opravdu smrtelně vážně,“ řekl dnes. Již dříve uvedl, že hradní areál je především potřeba otevřít, vyčistit, zbourat ploty a doplnit cesty – a to ve fyzické podobě i přeneseném významu.