Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad loni utratil o skoro 30 milionů více oproti schválenému rozpočtu

Kancelář prezidenta republiky loni vynaložila ze svého rozpočtu dohromady téměř 398 milionů korun, což je zhruba o 29 milionů víc, než jí přidělil schválený státní rozpočet. Meziročně však celkové výdaje Kanceláře prezidenta republiky klesly o víc než 222 milionů. Uvádí to podklady pro sněmovní rozpočtový výbor, který má ve středu loňské hospodaření Hradu projednat.
 
Běžné výdaje samotné prezidentské kanceláře vzrostly loni meziročně asi o 15 milionů na 129 milionů korun. V podkladech pro rozpočtový výbor stojí, že meziročně klesly asi o pětinu například výdaje spojené s výrobou řádů a vyznamenání a nebyly hrazeny výdaje na věcné dary. Naopak výdaje na cestovné vzrostly po dvou covidových letech meziročně o 315 procent. Cestovné stálo 2,8 milionu korun a z toho výdaje na vrcholné návštěvy v České republice přišly na 2,4 milionu. 
 
Zdravotní péče o bývalou hlavu státu přišla hradní rozpočet na 2,3 milionu korun. O Zemana pečoval kromě jiného tým pracovníků ze soukromé firmy, která uspěla ve výběrovém řízení. Zeman strávil na podzim 2021 zhruba dva měsíce v nemocnici. Boris Šťastný z vedení Senior Home Group v minulosti uvedl, že domácí péče o Zemana je v principu hrazena z veřejného zdravotního pojištění v rozsahu daném zákonem. Pokud přesáhne danou regulaci nebo jde o úkony nehrazené z pojištění, platí zbytek na základě uzavřené smlouvy prezidentská kancelář. 
 
Rozpočtová kapitola Kanceláře prezidenta republiky zahrnuje kromě samotné kanceláře ještě Správu Pražského hradu a Lesní správu Lány. Právě odsouzení bývalého ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek v lánské oboře bylo důvodem, proč skupina koaličních poslanců prosadila loni snížení rozpočtu Hradu o 30 milionů. Peníze odebrali z výdajů na lesní hospodářství.