Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Petr Pavel přijal na Pražském hradě ukrajinskou holčičku, kterou šikanovali spolužáci

Prezident Petr Pavel si v sobotu vyhradil čas na vskutku velkorysé a srdečné gesto. Na Pražském hradě se setkal s ukrajinskou holčičku, kterou podle na videa kolujícího na sociálních sítích šikanovali na školním výletě její spolužáci. Incident se měl odehrát mezi žáky druhé třídy základní školy v Opočně na Rychnovsku. 

Prezident Pavel prohlásil, že odsuzuje šikanu, ponižování a násilí ve školách obecně. Případ, kdy se jedná o dítě, které muselo opustit svoji zemi a přátele kvůli válce, a kterému země nabídla bezpečné útočiště, považuje za zvlášť ostudný. „Oceňuji reakci školy a rodičů i to, že došlo k omluvě. Šrámy na duši ale zůstanou,“ napsal Pavel na twitteru, kde sdílel fotografii zachycující společné setkání.

Ředitelka školy že se jednalo o první problém tohoto druhu a nic podobného se před tím nestalo. Chování chlapců ředitelka vnímá spíše jako dětinskou hloupost, nenávistný podtext v tom nevidí. „Nešlo o žádnou nenávist, která by třeba plynula z rodiny. Byla to jen nějaká dětinská hloupost,“ dodala. Škola má podle ní i systém na řešení šikany, který zafungoval.

„Kluci se omluvili a ze setkání s rodiči plyne, že to není nic, co by slyšeli doma a v čem by je podporovali. Byla to prostě dětinská hloupost, která se snad nebude opakovat. Kluci mají i ukrajinské kamarády. Prostě kdyby měla brýle či (byla) zrzavá, nadávají na brýle a vlasy. Všichni si podali ruku, usmáli se a snad je po problému,“ uvedl právník Petr Němec, který pod zveřejněným videem nabídl rodině napadené dívky právní pomoc zdarma.