Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Sousedské hostiny na nádvoří Pražského hradu se zúčastnil i prezident Petr Pavel

V pondělí odpoledne se na nádvoří Pražského hradu uskutečnila sousedská hostina s názvem Stůl kolem katedrály. Prostřený stůl dlouhý 400 metrů obepnul katedrálu svatého Víta a utvořil symbolický tvar srdce. Oficiální program připraven nebyl, návštěvníci dle libosti hodovali, povídali si a za doprovodu kapel na několika místech zpívali a tančili. Jako správný hradčanský soused se ke slavnosti připojil i prezident Petr Pavel.

Akci, která má symbolizovat novou otevřenost Pražského hradu, uspořádal spolek Piána na ulici. „Zařídili jsem stoly, bílé ubrusy, luční kvítí a lidé jen musí něco přinést, třeba hudební nástroj nebo koláčky, a být pospolu,“ popsal smysl sousedské hostiny jeden z pořadatelů Ondřej Kobza. Oficiální program připraven nebyl, návštěvníci dle libosti hodovali, povídali si a za doprovodu kapel na několika místech zpívali a tančili.

Prezident Pavel přišel mezi lidi po 18. hodině, ochutnal jídlo a pití, které si stolující přinesli, bavil se s lidmi, fotil a rozdával podpisy. “Pan prezident po nástupu do úřadu slíbil, že se Pražský hrad více otevře lidem. V dubnu došlo ke zrušení kontrol návštěvníků při vstupu do areálu, sousedskou hostinu tak vnímáme jako další symbolický krok k větší otevřenosti tohoto historicky nesmírně významného místa veřejnosti,” uvedla ředitelka Kanceláře prezidenta republiky Jana Vohralíková.

„Stůl je odvěkým symbolem spojení. U stolů lidé podepisovali smlouvy, žádali o ruku, u stolu se schází rodina a přátelé. Chceme, aby byl stůl kolem katedrály vnímán jako symbol pospolitosti. Všichni lidé spolu nemusí vždy souhlasit, to nám přesto nebrání zasednout ke společné tabuli,” dodal zakladatel spolku Piána na ulici Kobza.

Před třemi lety již podobná akce proběhla, a to na Karlově mostě, kde se skrze pět set metrů dlouhý prostřený stůl spojily oba břehy Vltavy. Spolek Piána na ulici by rád tyto dlouhé stoly organizoval pravidelně každý rok a vždy na jiném místě, a to nejen v Praze, ale i v dalších městech České republiky.